Aktuality

Vážení návštěvníci, knihovna je pro veřejnost uzavřena z technických důvodů. Otevřena bude opět od  12. 9. 2018 v 16:00. Těšíme se na Vaši návštěvu.


Za orchidejemi

do ekvádorských hor

18. dubna od 17,30 hodin

ve Slavnostním sále Obecního úřadu Žehušice.

Přednáší RNDr. Jan Ponert - kurátor tropických sbírek Botanické zahrady v Praze

Ekvádor je relativně malá, ale po botanické stránce velice pestrá země. Prochází tudy vysoké hřebeny And, které výrazně ovlivňují klima. Na východě Ekvádoru leží okraj horké a vlhké Amazonské nížiny, zatímco nížina na západní straně země je citelně sušší. Horské hřebeny tvoří překážky proudění vzduchu a pestrou mozaiku biotopů od suchých míst se sporou vegetací kaktusů až po deštné a mlžné lesy. Nejvlhčí jsou svahy otevřené k Amazonii, odkud neustále přichází vlhký vzduch. Na úpatí svahů většinou leží deštné lesy s vysokými úhrny srážek. Výše na svazích postupně

 přecházejí v mlžné lesy, kde se často sráží oblačnost. Ještě výše už je na les příliš chladno, stromy se snižují až do trpasličích rozměrů a jsou zde vyvinutá pouze nelesní společenstva, tzv. páramos. Orchideje rostou ve všech těchto biotopech. Od mořské hladiny až po 4500 m nad mořem. V přednášce představím přírodní orchideje z různých nadmořských výšek a biotopů, které jsme s kolegy potkali během zhruba dvoutýdenního putování po ekvádorských horách. Krátce zmíním také místní pěstírny orchidejí.

Můžete se také dozvědět, jak se starat o orchideje pěstované doma. 

Setkávání

3. dubna od 17 hodin 

v Obecní knihovně Žehušice.

  Sdílení zkušeností, příběhů a vzájemná setkávání žen jsou stejně staré jako lidstvo samo, pouze jejich forma se mění. Pojďme se vrátit trochu zpět v čase a předávat si své zkušenosti tak, jak to bylo běžné kdysi - při společném tvoření, práci, posezení...Každé naše setkání bude jiné, ale jedno se jimi potáhne jako stříbrná nit - sdílení toho, co má pro nás význam a může pomoci druhým.

  Můžeme společně sdílet oblíbené velikonoční recepty a to, jak jsou ve Vaší rodině Velikonoce slaveny, jaké jsou Vaše velikonoční zvyklosti. Zda jsou pro Vás tyto svátky oslavou jara a nového života, vzkříšení, či je berete pouze tak, že jste pohromadě se svými blízkými a rodinou.

  Co budete potřebovat? Chuť naslouchat či sdílet a dozvědět se tak nové informace, vzpomenout si na ty zapadlé a posloužit svými zkušenostmi dalším ženám. Pokud chcete, přineste Vaše oblíbené recepty, zdobená velikonoční vejce, fotografie - prostě vše, co je pro Vás v souvislosti s tímto svátkem důležité a Vám blízké. Řekněte o našem setkání babičkám, maminkám, dcerám, vnučkám, sestrám či tetám, nebo víte co, vezměte je rovnou s sebou!

Těšíme se na Vás.

Anna a Daniela

Kroužek recitace 

začátek přesunut na září

První setkání 6. dubna od 13.30 v obecní knihovně Žehušice.

(dále pak každý týden)

Určeno dětem všech věkových kategorií.

Budeme si povídat, číst, recitovat. Věřím, že si při tom užijeme legraci a po čase se i pochlubíme veřejným vystoupením.  

Noc s Andersenem 

Nádherné setkání 

Oznamujeme !!!!!

Noc s Andersenem je již obsazena. 


Noc s Andersenem    

na téma knížky Pejsek a kočička

v ZŠ Žehušice

23 - 24. 3. 

17,30 večer - 9 hodin ráno

Budeme si hrát, číst, tvořit a také s dětmi přespíme ve škole.

Pokud budete mít o tuto zajímavou akci zájem, je nutné děti předem přihlásit. Přihlášky si můžete vyzvednout v knihovně, ve škole, či na obecním řadu.

Změna výše registračního poplatku 


dospělí - 40,- Kč 
(poplatek za pololetí 20,- Kč)
senioři nad 65 let - zdarma

děti a mládež do 18 let - zdarma


Váš text začíná právě zde. Klikněte a můžete začít psát. Rem aperiam eaque ipsa quae ab illo inventore veritatis et quasi architecto beatae vitae dicta sunt explicabo nemo enim ipsam voluptatem quia voluptas sit.

Quia voluptas sit aspernatur aut odit aut fugit sed quia consequuntur magni dolores eos qui ratione voluptatem sequi nesciunt neque porro quisquam est qui dolorem ipsum quia dolor sit amet consectetur adipisci velit sed quia non numquam eius.

20. prosince ve 16 hodin zahajila knihovna opět svůj provoz.

Stránky jsou v současné době ve výstavbě. Postupně doplňujeme informace.